- Regulamin cmentarza obowiązuje od 1 listopada 2023 r.
- Cmentarz jest własnością Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Podczerwonem. Służy do grzebania zmarłych, wyrażania pamięci i czci dla tych, którzy odeszli do wieczności.
- Cmentarzem zarządza Ks. Proboszcz parafii. Wszelkie prace na cmentarzu muszą być uzgodnione z Ks. Proboszczem, w obecności osoby pełniącej rolę grabarza.
- Wszelkie obowiązki związane z wykonaniem i utrzymaniem grobu spoczywają na osobie, która zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi jest zobowiązana do pochowania zmarłego. Osoba ta w dalszej części Regulaminu zwana jest opiekunem grobu.
- Na cmentarzu, na wyznaczonych miejscach grzebalnych można grzebać parafian, a w wyjątkowych sytuacjach innych zmarłych..
- Czas i rodzaj pogrzebu, miejsce i rodzaj grobu uzgadnia się w kancelarii parafialnej, gdzie należy przedłożyć: akt zgonu z USC, kartę zgonu oraz zgodę na pogrzeb katolicki od Ks. Proboszcza miejsca zamieszkania – jeśli zmarły nie był parafianinem.
- Miejsce grobu ustala Ks. Proboszcz po wysłuchaniu opiekuna grobu i grabarza. Przygotowanie miejsca grobu wykonuje grabarz. Może on rozpocząć prace związane z wyznaczeniem w terenie miejsca grobu, gdy wszystkie formalności zostaną wypełnione.
- Ks. Proboszcz powinien zostać zawiadomiony przez opiekuna grobu o terminie rozpoczęcia i o terminie zakończenia prac na cmentarzu. Ksiądz Proboszcz ma prawo być obecny przy rozpoczęciu i zakończeniu prac jak również w trakcie tych prac.
- Co do zasady, gdy nie przemawiają przeciwko temu ważne względy, należy wykonywać groby rodzinne, aby oszczędzić miejsce na cmentarzu. Wymiary mogił należy określać według: Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków.
- Groby, z zastrzeżeniem przepisów, o których mowa w pkt 9, powinny mieć następujące minimalne wymiary:
- ziemne pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami dziecka do lat 6: długość 1,2 m, szerokość 0,6 m, głębokość 1,2 m;
- ziemne pozostałe pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami: długość 2,0 m, szerokość 1,0 m, głębokość 1,7 m;
- ziemne pojedyncze, w których składa się urnę: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m.
- murowane pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami: długość 2,2 m, szerokość 0,8 m, głębokość 0,8 m;
- murowane pojedyncze, w których składa się urnę: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m.
- murowane wielournowe, w których składa się urny – wymiary nieprzekraczające wymiaru grobu murowanego pojedynczego, określonego w pkt 10 ppkt 1.
- rodzinne ziemne, w których trumny mają być składane obok siebie na jednym poziomie: długość 2,0 m, szerokość 1,8 m (0,8 m + 0,2 m + 0,8 m), niezależnie od głębokości grobu;
- rodzinne murowane, w których trumny mają być składane obok siebie na jednym poziomie, powinny mieć oddzielne dla każdej trumny komory o minimalnych wymiarach: długość 2,2 m, szerokość 0,8 m, głębokość 0,8 m. Komory powinny być od siebie oddzielone murem lub betonem zbrojonym o grubości co najmniej 0,06 m, niezależnie od głębokości grobu (łącznie 2,2 m).
- Niezwłocznie po ustaleniu miejsca pod grób, o czym mowa w pkt 7, Ks. Proboszcz oraz opiekun grobu zawierają umowę dysponowania miejscem pod grób (inaczej zwaną umową dzierżawy miejsca na grób). W umowie należy wskazać nowego opiekuna grobu każdorazowo, gdy dochodzi do jego zmiany.
- Opiekun grobu zobowiązany jest do wniesienia opłaty za wydzielenie miejsca na grób (placowe) oraz dzierżawę miejsca na grób (opłata cmentarna) . Przez opłatę dzierżawną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca, lecz staje się jedynie jego użytkownikiem. Należy zadbać o zaznaczenie grobu: krzyż lub pomnik oraz opis, z podaniem osób w nim pochowanych i dat urodzenia i śmierci. Wysokość opłat przedstawia się następująco:
- placowe:
- za groby wymienione w pkt. 9 ppkt 1 do 6 – 300 zł
- za groby wymienione w pkt 9 ppkt 7 i 8 – 500 zł
- opłata cmentarna – za każdy grób 20 zł na rok przez okresy umowy dzierżawy tj. 20 lat i w razie przedłużenia umowy – przez kolejne lata.
- placowe:
- Opłatę placowe wnosi się przed przystąpieniem do robót na Cmentarzu, natomiast opłatę cmentarną wnosi się do końca I kwartału.
- Z opłat zwolnione są osoby, które ofiarowały grunt pod Cmentarz oraz ich zstępni w I pokoleniu. Ks. Proboszcz może również zadecydować o zwolnieniu z opłat osoby (opiekuna grobu) znajdującego się w trudnej sytuacji materialnej.
- Po 20 latach licząc od daty poprzedniego pochówku, grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne. W szczególności, jeżeli po upływie 20 lat użytkownik nie dokona przedłużenia dzierżawy to parafia traktuje to, jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu i może wykorzystać dane miejsce do pochowania innej osoby.
- W czasie inwentaryzacji cmentarza istnieje możliwość rezygnacji z dzierżawy grobu – o ile grób istnieje nie mniej niż 20 lat. Należy to zrobić w formie pisemnej. Do rezygnacji z dzierżawy grobu uprawniony jest opiekun grobu. Wszystkie prace z tym związane.
- Groby powstałe co najmniej 20 lat wcześniej, które w czasie inwentaryzacji cmentarzy nie zostaną objęte dzierżawą (nie mają opiekuna grobu), lub są anonimowe (nie da się ustalić, kto został w nich pochowany) lub też opiekun grobu wyrazi wolę (pisemnie) rezygnacji z dalszej dzierżawy, mogą zostać zlikwidowane. Po uzgodnieniu z Ks. Proboszczem Miejsce po likwidacji grobu może być wykorzystane na nowy grób.
- Grób kwalifikuje się do likwidacji, co jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami (art.7 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych). Likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 3 miesiące przed terminem jego likwidacji. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
- Likwidacji nie podlegają groby mające wartość pamiątek historycznych (ze względu na swój wiek lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną albo też stanowiące miejsce pochówku osób szczególnie zasłużonych dla Parafii.
- Opiekun grobu jest zobowiązany do stałej troski o stan i wygląd grobu oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych, tzn. opłaconych, ale jeszcze niewykorzystanych do pochówku. Można zarezerwować miejsce na przyszły pochówek po opłaceniu wybranego miejsca (placowe).
- Na grobach można stawiać nagrobki, jednakże przed wystąpieniem do realizacji tej inwestycji,
- Kamieniarz lub inny wykonawca ma prawo wykonywać na cmentarzu pracę tylko po wcześniejszym uzyskaniu przez opiekuna grobu zgody Ks. Proboszcza. Uzgodnieniu podlegają w szczególności wygląd (należy przedłożyć Ks. Proboszczowi szkic, zawierający ogólny wygląd oraz wymiary zewnętrzne, uwzględniając usytuowanie przyszłego grobu na cmentarzu), jego położenie w sektorze i rzędzie. Remont nagrobka lub grobowca podlega takim samym zasadom jak wykonanie nowego grobu.
- Prace przy nagrobku (obramowanie itd.) należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach. Przestrzeń między grobami może być zagospodarowana tylko w formie nietrwałej.
- Nie wolno uszczuplać miejsca między grobami. Nawierzchnię pomiędzy grobami można utwardzać jednolitymi płytami (kostką), które w tym celu będą odsprzedawane opiekunom grobów przez Parafię.
- Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie, powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika, odpowiedzialny jest opiekun grobu.
- Zabrania się samowolnego usuwania i sadzenia drzew czy krzewów na cmentarzu, stawiania ławek czy małej architektury. Zabrania się prowadzenie akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek na terenie cmentarza.
- Pozbycie się wszelkich odpadów powstałych w trakcie wykonania nagrobka lub jego remontu należy do opiekuna grobu lub jego wykonawcy. Odpady te należy zabrać z terenu Cmentarza.
- Wszelkie inne niż wymienione w pkt 22 odpady powstałe w trakcie użytkowania cmentarza należy składać w wyznaczonych miejscach – do przeznaczonych do tego celu pojemników.
- W kwestii spraw wykraczających poza niniejszy regulamin należy zasięgać informacji u Ks. Proboszcza, lub na jego polecenie u grabarza.